Duszniki-Zdrój – co warto zobaczyć?

W Kotlinie Kłodzkiej, blisko granicy z Czechami, znajduje się wiele pięknych miejscowości. Wśród nich uzdrowiskowe Duszniki-Zdrój. Na miejscu czeka nie tylko baza noclegowa (więcej tutaj: noclegi Duszniki Zdrój) dla turystów odwiedzających podnóże Sudetów, ale także i liczne sanatoria. Wiele budynków wyróżnia się piękna architekturą. Uwagę zwracają piękne kościoły, kamieniczki, jak też Muzeum Papiernictwa. Umieszczone w starym młynie papierniczym z roku 1605 jest miejscem niezwykłym, trudno w całej Europie znaleźć podobny obiekt. Po wejściu do pięknego budynku, można dowiedzieć się, jak wyglądała produkcja papieru w dawnych czasach, poznać mnóstwo związanych z nim ciekawostek, a nawet samemu spróbować zrobić własnoręcznie czerpany arkusz ze znakiem wodnym. Dusznicki papier był dawniej znany i poszukiwany ze względu na swoją trwałość.

Zresztą, na jego arkuszach listy pisał sam Fryderyk Chopin – najsłynniejsza postać związana z Dusznikami. Przebywający tutaj dla podreperowania zdrowia, bardzo młody wówczas, kompozytor stał się właściwie centralną osią zwiedzania miejscowości. O obecności Chopina w miasteczku przypomina też m.in. poświęcony mu obelisk oraz Teatr Zdrojowy jego imienia. W budynku tym, położonym w uzdrowiskowym parku, w 1826 roku dał koncert podczas charytatywnego wydarzenia. To właśnie 120. rocznicę tego recitalu genialnego artysty przypomnieć miał pierwszy Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Dziś wydarzenie odbywa się co roku nieprzerwanie od 1946 roku i jest najstarszym festiwalem muzycznym w Polsce.

Sam Pak Zdrojowy pięknie wygląda o każdej porze roku. W lecie ozdabiają go kwiaty, czas umilają fontanny, w tym najwyższa i najstarsza, co wieczór oświetlana kolorowymi światłami i z podkładem muzycznym. Jesienią przepiękny krajobraz położonego u podnóża gór miasteczka wypełniają żółte i czerwone korony drzew. Nie sposób nie wspomnieć także o dusznickim rynku, przy którym znajdziemy budynki sięgające nawet XVI wieku, a każdy z nich był świadkiem zaskakująco barwnej, jak na niewielkie miasteczko historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>