Najgłebsze jezioro Suwalszczyzny – Hańcza

Polska to malowniczy i piękny kraj, który kryje w sobie wiele tajemnic. Zgodnie z powiedzeniem „cudze chwalicie, swego nie znacie” wielu Polaków nie do końca zna największe atrakcje swojego kraju i potrafi je poprawnie zlokalizować. Każdy wie, ze w Polsce na północnym zachodzie znajduje się kraina tysiąca jezior. Każdy wie, że najgłębsze jezioro w Polsce znajduje się w tamtym regionie. Wiele jednak osób mylnie lokalizuje je na Mazurach.

Jezioro Hańcza bo o nie chodzi znajduje się w zachodniej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego (wikipedia). Zarówno park, jak i jezioro położone jest na Suwalszczyźnie, a nie na Maurach. Pojezierze Mazurskie i Suwalszczyzna nie jest jednym spójnym regionem zarówno z geograficznego, historycznego i etnicznego punktu widzenia. Tak więc każdy kto chce zobaczyć na żywo najgłębsze jezioro w Polsce musi się wybrać na Suwalszczyznę. Jezioro Hańcza jest najgłębszym akwenem nie tylko w Polsce, ale i w całej części niżu Środkowoeuropejskiego. Jego głębokość to 108, 5 metra. Według niektórych badań jest nawet o 5 metrów głębsze. Dzięki swej unikalnej głębokości i polodowcowej charakterystyce został wpisany na listę Projektu Aqua UNESCO już w roku 1974. 10 lat wcześniej utworzony został rezerwat wodno-krajobrazowy „Jezioro Hańcza”, jest jednym z ulubionych akwenów płetwonurków. Czyste wody z widocznością sięgającą 6 metrów i ciekawie ukształtowanymi ścianom przyczyniają się do popularności jeziora.

Warto podkreślić, że mimo krystalicznej wody roślinność jaka tu występuje jest bardzo uboga.  Linia brzegowa zbiornika bogata w malownicze zatoki i półwyspy pokryta jest licznymi głazami. Niektóre z nich mają nawet kilka metrów szerokości. Niekiedy wygląda to tak, jakby ktoś w sztuczny sposób ułożył kamienie na brzegu jeziora. Brzegi jeziora Hańcza nie są tak zagospodarowane jak większość jezior na Mazurach. Nie ma tu wielu przystani, portów i ośrodków wczasowych. W głównej mierze otaczają je pola uprawne i nieużytki oraz lasy mieszane czy bory świerkowe. Każdy kto przyjeżdża nad jezioro Hańcza może wynająć nocleg (meteor). Suwalszczyzna poza głównymi ośrodkami takimi jak Suwałki czy Augustów, to przede wszystkim domki letniskowe, prywatne kwatery i agroturystyka rozlokowana w małych wioskach nad jeziorami. To idealne miejsc na wypoczynek dla tych, którzy cenią sobie spokój i prywatność.

One thought on “Najgłebsze jezioro Suwalszczyzny – Hańcza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>