Ostrów Tumski w Poznaniu

Dawniej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu mieściło się książęce palatium z kaplicą. Miejsce to było jednym z czterech grodów piastowskich, prócz Gniezna, Ostrowa Lednickiego i Giecza, które wraz z przemieszczaniem się władcy pełniły okresowo funkcje stołeczne. Dziś można nie tylko dotknąć śladów historii, ale i oglądać ją ożywioną na nowo.

W Poznaniu znajduje się Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Nowoczesna bryła budynku połączona jest ze śluzą katedralną, stanowiącą fragment fortyfikacji z XIX wieku. Nie jest to zwykłe muzeum. Nowoczesne wnętrza, interaktywna ekspozycja i adresowane do różnych grup programy edukacyjne, opowiadają o początkach polskiej państwowości. ICHOT zwiedzać można, podążając jedną z trzech ścieżek – indywidualną, dla grup lub edukacyjną dla rodzin z dziećmi – każda z nich ma własny audioprzewodnik. Ekspozycja podzielona jest na strefy, prezentujące kolejno narodziny grodu na Ostrowie Tumskim, chrzest Mieszka I i jego konsekwencje oraz dalszy rozwój i historię tego miejsca. W pełni interaktywne zwiedzanie to wyjątkowe przeżycie. Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Odbywają się tu również imprezy historyczne i edukacyjne oraz wystawy czasowe. U stóp budynku, nad rzeką Cybiną znajduje się amfiteatr.

Na Ostrowie Tumskim znajduje się katedra pod wezwaniem apostołów św. Piotra i Pawła. To jedna z najstarszych świątyń w Polsce. We wnętrzu gotyckiego gmachu znajdują się liczne zabytki sztuki i otaczające nawy kaplice, a podziemia poznańskiej katedry to najbardziej prawdopodobne według archeologów miejsce pochówku Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W podziemiach, dostępnych dla zwiedzających, można zobaczyć pozostałości tych właśnie grobowców, starszych preromańskich i romańskich murów, różne fragmenty odkryte przez archeologów podczas odbudowy katedry po II wojnie światowej.

Na wyspie mieści się też XV-wieczny kościół Marii Panny oraz budynki Pałacu Arcybiskupów i Akademii Lubrańskiego, gdzie dziś swoją siedzibę ma Muzeum Archidiecezjalne.

Wybierając się do Poznania, warto zatrzymać się w nim na dłużej, by zobaczyć wszystkie zabytki, jak i współczesne atrakcje kulturalne i turystyczne. Znaleźć tu można też restauracje i kawiarnie w różnym stylu i na każdą kieszeń, hotele, pokoje i apartamenty, hostele czy domy studencie i schroniska oferujące noclegi. Poznań jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast, a rozbudowana baza noclegowa, liczne atrakcje i baza gastronomiczna towarzyszą toczącemu się w nim życiu studenckiemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>